office

Poniedziałek – słowo, które budzi grozę. Pierwszy dzień tygodnia (choć nie wszędzie – po portugalsku poniedziałek to segunda-feira 😉 ). Początek wszelkiego zła. Koniec wszelkiej dobroci. Nie lubicie poniedziałku? Na samą myśl o końcu weekendu przechodzi was zimny dreszcz? Nie jesteście sami 🙂

Na temat znienawidzonego pierwszego dnia tygodnia powstają nawet filmy („Nie lubię poniedziałku”) i piosenki 🙂

I jak w tym szaleństwie nie stracić głowy i zacząć pracowity tydzień od poniedziałku?

Jak odczarować tę żabę

Mam na to swoje sprawdzone sposoby. Dla mnie poniedziałek jest dniem na załatwienie największych i najważniejszych spraw, które sobie zaplanowałam, albo nawarstwiły się przez weekend. Chcąc porządnie się za to zabrać, robię bardzo długi rozbieg 🙂

Po pierwsze: staram się dobrze wypocząć w weekend. Każdy lubi wypoczywać inaczej. Ważne jest to, aby czuć, że faktycznie odpoczęliśmy, a nie przebimbaliśmy cały weekend. Wyśpij się więc, ale nie przesypiaj całego dnia – nie zostanie wtedy wystarczająco czasu na inne przyjemności. Sen 7-8 godzinny w zupełności wystarczy 😉 Wyjedź za miasto, odpocznij od zgiełku, zaplanuj sobie aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, idź do kina lub na wystawę, upiecz ciasto. Pomysłów są setki. Zrób to, co pozwoli się odstresować, coś, co naprawdę lubisz.

Po drugie: planuję poniedziałek. Tak szczerze mówiąc, to planuję sobie każdy dzień, z przyzwyczajenia, ale poniedziałek jest najważniejszy. Mając spisany plan o niczym nie zapomnisz, szybko ustalisz kolejność i wagę każdego zadania, a wykreślanie po kolei wykonanych czynności działa bardzo motywująco!

Po trzecie: robiąc więcej w poniedziałek, mam mniej do zrobienia w piątek. Nie odkładam zajęć na ostatnią chwilę. Tym prostym sposobem zaczynam weekend wcześniej 🙂 Oczywiście, czasem się zdarzy, że wypadnie jeszcze coś ważnego do zrobienia, ale wiem, że sama sobie nie zostawiłam „ogonów”.

Po czwarte: używam budzika codziennie. Nawet w niedzielę 🙂

Pracując na własny rachunek, dyscyplina działania bardzo ułatwia życie. Zachęcam do pozytywnego nastawienia już od poniedziałku, dzięki temu cały tydzień będzie łatwiejszy.

Miłego poniedziałku!

Share